27.01.2024 19:11
Nebezpečí vdechování částic prachu při sportovních aktivitách ve městě a při znečištění
Při vdechování částic prachu může dojít k poškození dýchacích cest a dalších orgánů. Částice prachu mohou být vdechnuty do plic a způsobit zánět, který může vést k chronickým onemocněním dýchacích cest, jako je astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a rakovina plic. Částice prachu mohou být také vstřebávány do krevního oběhu a způsobit poškození dalších orgánů, jako jsou srdce a mozek.
Riziko vdechování částic prachu je vyšší při sportovních aktivitách ve městě. To je proto, že se při sportu dýchá rychleji a hlouběji, což zvyšuje množství vdechovaných částic. Kromě toho se při sportu lidé často pohybují v blízkosti zdrojů znečištění vzduchu, jako jsou automobily, továrny a tepelné elektrárny.
Znečištění vzduchu může být způsobeno mnoha faktory, včetně:
AutomobilůTovárenTepelných elektrárenSilných větrůZnečištění vzduchu může být vážným problémem, který může mít negativní dopad na lidské zdraví. Je důležité se chránit před vdechováním částic prachu, zejména pokud žijete v oblastech s vysokým stupněm znečištění vzduchu.
Zde je několik tipů, jak se chránit před vdechováním částic prachu při sportovních aktivitách ve městě:
Nosit ochranu dýchacích cest, jako je respirátor nebo nano šátekVyhýbat se pohybu v blízkosti zdrojů znečištění vzduchu.Cvičit spíše brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je znečištění vzduchu nižší.
Sledovat výstrany a upozornění
Pokud máte obavy o své zdraví, poraďte se se svým lékařem.
Rizika sportování ve městě
29.10.2021 10:04
Hledáte účinnou ochranu? Sáhněte po nanovláknech. Lépe filtrují, chrání všechny a dají se použít opakovaně
O nanomateriálech a jejich zajímavých vlastnostech už se pár let mluví. Jejich historie přitom sahá až do 16. století a možnosti jejich využití představil v roce 1959 Richard Feynman ve své přednášce s názvem Tam dole je spousta místa.
Funkční a prodyšné zaroveň
Až v posledních měsících ale zažívají nebývalou pozornost a těší se zájmu širší veřejnosti. Zájem je zejména o nanovlákenné membrány, které se ukázaly jako zajímavá alternativa či vylepšení klasických respirátorů a roušek. Dokážou totiž zachytit i velmi malé částice, ale zachovat si prodyšnost. “Na rozdíl od většiny ostatních ochranných prostředků si membrány z nanovlákna při filtraci pomáhají hustotou vláken, nikoliv elektrostatickým nábojem. Díky tomu se mohou pochlubit výrazně vyšší filtrační účinností,” vysvětluje jednu ze zásadních výhod Petr Hübner, CEO společnosti On Air.
V praxi to znamená, že u jiných materiálů může při dýchání docházet k jejich vlhnutí a tím i vybíjení elektrostatického náboje, čímž se prudce snižuje jejich účinnost. Nanovlákna ale v membráně tvoří hustou síť velmi tenkých vláken s atomární vazbou, která se nemění ani vlivem vlhkosti. Navíc brání průniku i menších částic a zachovává si dlouhodobě vysokou funkčnost.
Další velkou výhodou je, že materiál zároveň neztrácí svou prodyšnost. I díky tomu mohou lidé používat nanovlákenné membrány při sportu. Například při běhu po parku ve městě tak díky ochranné pomůcce s filtrem nevdechují prachové částice a zároveň se nedusí kvůli nízkému přísunu vzduchu.
Nanovlákna chrání majitele i okolí
Podle Petra Hübnera je důležitou vlastností membrány z nanovláken schopnost chránit na obě strany. “Filtrační vlastnosti fungují stejně v obou směrech. Pokud jsem tedy například nachlazený a chci ochránit okolí, membrána nepropustí viry a bakterie a já výrazně snížím riziko přenosu nemoci na své blízké či například kolegy v práci. Pokud se naopak onemocnění snažím vyhnout a musím trávit čas s nachlazeným kolegou či partnerem, membrána chrání mě,” upozorňuje Hübner. Řada ochranných pomůcek přitom funguje pouze jednosměrně.
Vyperte a použijte znovu
Nespornou výhodou kombinace nanomebrány a šátku je možnost opakovaného používání. Při šetrném přeprání v ruce totiž vydrží až padesát pracích cyklů bez ztráty funkčnosti. Což znamená obrovskou finanční úsporu a ohleduplnost k přírodě. Vy budete mít navíc účinnou ochranu po ruce a nemusíte tak ztrácet čas při každé chřipkové epidemii či pylové sezóně.
Foto: zdroj Elmarco
Hledáte účinnou ochranu? Sáhněte po nanovláknech. Lépe filtrují, chrání všechny a dají se použít opakovaně
29.10.2021 10:01
Nosit či nenosit roušky. Otázka, která posledních několik měsíců trápila řadu vědců a výzkumných týmů. Podle časopisu Nature se odborníci shodují, že roušky a respirátory prokazatelně snižují šanci nákazy viry. A to jak při kapénkovém, tak při aerosolovém přenosu. Účinnost však závisí i na tom, zda si lidé zakrývají obličej správně a ve vhodných chvílích.
Ačkoliv se během letošního jara objevovaly i z řad odborníků hlasy, které zpochybňovaly účinnost nošení roušek či respirátorů při první vlně pandemie koronaviru, po více než půl roce má věda víceméně jasno. Řada na sobě nezávislých výzkumů prokázala, že má smysl chránit si obličej pomocí látky či nanovláken.
Nedávno publikovaný výzkum popsaný mimo jiné v článku Novinky.cz, ve kterém se spojili virologové a chemici, dokonce poukázal na význam roušek i při ochraně proti virům v aerosolech. Dosud se totiž věřilo, že hlavním způsobem přenosu virů jsou kapénky. A to i v případě COVID-19. Nyní ale vědci přišli s důkazy, že minimálně stejně významným způsobem šíření je aerosol, tedy částice menší než kapénky. Viry v aerosolové částici přitom díky své menší hmotnosti vydrží ve vzduchu delší dobu. Studie uvádí, že při teplotě 20 stupňů umí ve vzduchu přežít jednu až dvě hodiny. Pokud se tedy nechráníte například v dopravních prostředcích, můžete se teoreticky nakazit i od někoho, kdo jel stejným autobusem třeba hodinu před vámi.
Při jediném kýchnutí se do vzduchu dostane až milion virových částic
Na význam roušek upozornila i studie amerického vládního Střediska pro kontrolu nemocí (CDC) z Arizony, kde počet případů lidí nakažených koronavirem klesl o 75 % poté, co tento americký stát nařídil povinnost nosit roušky při pohybu mezi jinými lidmi.
Odborníci se ale shodují také v tom, že efektivita roušek a respirátorů závisí na zvoleném materiálu, dostatečném těsnění i způsobu nošení. Při správném použití dokázaly částicové filtry s evropskou klasifikací FFP2 zachytit až 95 % aerosolových částic. Účinnost chirurgických roušek se pohybovala okolo 70 až 80 %. U látkových pak byla přibližně 50 procent. Stejně tak se ukázala ochrana úst a nosu důležitá při kapénkovém šíření.
Velkou výhodou nanovlákenných filtrů pak je, že prokazatelně fungují stejně dobře na obě strany. Kromě toho, že v případě nakažení chrání infikovaný člověk své okolí, chrání zdravý člověk při nádechu sebe. Nakažený člověk přitom vydechuje přibližně tisíc virových částic za minutu. Pokud zakašle nebo vyprskne, do vzduchu se dostane okolo sto tisíc virových částic. Pokud infekční člověk kýchne a není chráněn rouškou či respirátorem, do svého okolí naráz vypustí přibližně milion částic viru.
Pozor si dejte na délku nošení i správnou péči
U bavlněných a chirurgických roušek klesá významně účinnost v čase. Je proto nutné je měnit už přibližně po hodině používání.
U nanovlákenné roušky či šátku účinnost v čase neklesá. Je ale nutné je šetrně a správně po každém použití ošetřit.
U všech typů ochrany obličeje si pak musíte dát pozor především na správné nošení. Pokud rouška, respirátor nebo šátek správně nepřiléhají a nezakrývají ústa i nos, je jejich účinnost doslova zanedbatelná.
Při ošetřování ochranných prostředků byste se měli řídit především doporučením výrobce. Obecně ale podle typu ochrany platí:
jednorázové roušky - údržba a opakované použití nedává smysl, jejich ochrana po hodině použití klesá natolik, že další používání je bezcenné
bavlněné, textilní roušky - praní na vysoké teploty, případně žehlení pomůže jejich údržbě, jejich nízká účinnost se tím nijak nezvýší, ale ani více nesnižuje
respirátory - dle pokynů výrobce
šátky bez filtrů - stejně jako v případě textilních roušek
šátky s filtry - ideální je použití dezinfekce určené na látky, případně přímo na filtry. Perte pouze podle doporučení od výrobce. Tato údržba ale většinou slouží k odstranění nečistot z textilu, nikoliv k dezinfekci filtru
Pokud k ošetření používáte dezinfekci, měla by mít, stejně jako ochranné filtry, certifikaci či testy na vhodnost použití na ochranné pomůcky či konkrétní materiály. Většina dezinfekcí není pro takové použití vhodná. Obsahují totiž agresivní chemické látky, které filtry poškozují nebo zanášejí. Hrozí také vdechování škodlivých chemikálií
S ohledem na své zdraví i na životní prostředí zvažte používání takových ochranných prostředků, které můžete účinně používat opakovaně a které můžete ekologicky, šetrně a bezpečně dezinfikovat.
Vědci prokázali účinnost roušek. Záleží ale, kde a jak je nosíte